Siemię lniane (https://www.bee.pl/9254-len) są to małe brązowe nasiona lnu uważane za pokarm o wielu korzystnych właściwościach. W siemieniu lnianym znajdują się kwasy tłuszczowe, w tym glicerydy związane z kwasami linolowym i oleinowym. Stymuluje dobre samopoczucie oraz poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci.

Jakie są właściwości siemienia lnianego?

Siemię lniane zawiera wiele cennych dodatków witaminowych, w tym witaminy z grupy B, wapń, magnez i cynk. Tyrozyna w nasionach indukuje specjalne wydzielanie tyroksyny i trójjodotyroniny, co ma pozytywny wpływ na ostateczną produkcję hormonów tarczycy w organizmie. W hydroterapii siemię lniane może być stosowane doustnie, zewnętrznie na skórę i wewnętrznie. Nasiona lnu są bogate w kwasy omega-3 i przeciwutleniacze. Włączenie nasion lnu do obiadu może skutecznie obniżyć indeks glikemiczny i zapobiec znacznemu wzrostowi poziomu cukru we krwi. Siemię lniane nie zawiera glutenu, dlatego jest stosowane przez osoby cierpiące na celiakię lub borykające się z nietolerancją glutenu.

Jakie jest główne zastosowanie siemienia lnianego?

Siemię lniane jest wskazany przy problemach żołądkowych i wrzodach żołądka, ponieważ wspomaga pracę jelit i zawiera właściwości przeciwzapalne. Stosowane wewnętrznie, pokrywa tchawicę i powierzchnię brzucha. Kiedy całe nasiona są spożywane lub miażdżone doustnie z wodą, mogą działać jako naturalny środek przeczyszczający w celu pozbycia się długotrwałych zaparć. Ważnym produktem, który można nabyć z siemienia lnianego jest olej lniany, który może być dodawany do sałatek i innych potraw. Znane z wysokiej zawartości kwasów omega-3 i omega-6, ma pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania siemienia lnianego?

Pomimo cennych witamin i minerałów, istnieją przeciwwskazania do stosowania siemienia lnianego. Nie powinien być stosowany wyłącznie przez kobiety w ciąży i karmiące, które są uczulone na ten produkt. Ponadto, siemię lniane nie jest zalecane dla osób, które bezpośrednio po jego spożyciu odczuwają bóle brzucha, wzdęcia, nudności, swędzenie skóry. Należy wówczas zaprzestać stosowania naparu i skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.

Ile nasion lnu można spożyć w ciągu dnia?

W ciągu dnia należy spożyć około 50 gramów surowca. Jeśli chodzi o leki, należy zawsze spożywać siemię lniane w ciągu kilku godzin po nich, aby uniknąć interakcji z lekami. Większe ilości mogą powodować lub nasilać problemy żołądkowe.

 

Ula